Erkek Giyimi

ERKEK GİYİM

Eskişehir’de geleneksel erkek giysileri potur, dokuma gömlek ve cepkendir. Seyitgazi İlçesi Kırka yöresindeki giyim kuşam diğer yörelere göre biraz farklılık göstermektedir. Dizbağlı olarak adlandırılan bu yöresel kıyafet günümüzde de düğünlerde  kullanılmaktadır.

Dizbağlı, Seyitgazi İlçesi, Kırka Beldesi’ne özgü bir erkek giysisidir. Giysinin üst kısmı iki parçadan oluşuyor. İç kısma giyilene enteri ya da kapaklı deniliyor. Enterinin üstüne sarka giyiliyor. Her iki giyside kadifeden yapılmıştır. Bu giyside üste giyilen sarka ile giysinin alt kısmını oluşturan şalvar simle yapılmış nakışlarla bezenmiştir.

Yörenin geleneksel erkek giyimi zeybek giysisidir. Zeybek giysisi eskiden yörede yaz, kış giyilen bir günlük giysiymiş. Siyah ve mavi renkte olanları varmış. Bunlar dimiden yapılırmış. Alta, dizlere kadar örülmüş yün çoraplar giyerlermiş. Bu giyimle ilgili bir gelenek de donun paçalarına, ilgi duydukları kızların ördükleri oyaların çekilmesiymiş. Zeybek giysisi eskiden günlük bir giysiyken, bugün bir tören giysisi durumundadır. Zeybek oyunu oynanırken giyiliyor.

Erkek Çorapları

Sivrihisar’da erkekler için örülen çorapların hepsi düz renk olmaktadır. Çoraplar düz altında ya da kısa örülmektedir. Erkek çoraplarında genellikle yün ve yapağı kullanılır. Kendinden motifli ya da düz örülen erkek çoraplarına nakış konmaktadır. 

Kaynakça:

Baraz Nesrin, Eskişehir’in Halkbilimsel Değerleri I, Anadolu Üniversitesi Yayınları, Eskişehir, 2000.