Yeşil Alanlar ve Parklar

YEŞİL ALANLAR ve PARKLAR

KENT PARK

Kent Park, Yeni Otogar ile Gökmeydan Mahallesi arasındaki yaklaşık 270 bin m karelik alanda yer almaktadır. Kent Park içinde açık ve kapalı yüzme havuzları, Türkiye’de bir ilk olan yapay plaj, restoranlar, at binme alanları, oyun grupları bulunmaktadır.

Eskişehir, Kent Park projesi ile Türkiye’nin denizi olmayan bir kentinde plaja sahip olma ayrıcalığını kazanmıştır. Kent Park’ın Porsuk Çayı’na bakan kısmında oluşturulan özel alanda Türkiye’nin ilk yapay plajı inşa edilmiştir. Gerçek deniz kumu ile donatılan plaj özellikle yaz aylarında denize gidemeyen kent halkının deniz keyfini yaşamalarına olanak tanımaktadır. 350 m uzunluğunda olan yapay plajın yanı başında biri çocuklara olmak üzere iki de açık yüzme havuzu bulunmaktadır.

BİLİM SANAT ve KÜLTÜR PARKI

Park, yaklaşık 400 bin mkarelik alanı ile Eskişehir’in en büyük parkı olma özelliğini taşımaktadır. Park alanı içinde çeşitli su sporları da yapılabilen büyük bir gölet, restoranlar, 1200 kişilik açık hava konser alanı, anfi tiyatro, bire bir ölçülerde müze gemi, masal kahramanlarından oluşan oyun grupları, çocukların su ile ilgili çeşitli aktiviteleri yapabilecekleri oyun alanı, engelli çocuklar için oyun alanı, yanı başında Türkiye’nin en büyük uzay evinin de yer aldığı bilim deney merkezi, Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan masal dünyası, 2010 Türkiye’de Japon yılı etkinlikleri çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye’nin Japonya Büyükelçiliği iş birliğiyle yapılan Japon Bahçesi bulunmaktadır. Park alanı içinde özel gezi trenleri hizmet vermektedir. Büyükşehir Belediyesi, Bilim Sanat ve Kültür Parkı içinde ayrıca büyük bir kapalı akvaryum binası ile hayvanat bahçesi çalışmalarına da devam etmektedir.

OYUN GRUPLARI

Park alanı içinde birçok bölgede çeşitli sevimli karakterler ve masal kahramanları ile bezenmiş oyun alanlarını engelli çocuklar da kullanabiliyor. Ayrıca çocuklara yönelik suyun kaldırma kuvveti ve döngüsel hareketleri ile ilgili deneyler yapmalarına olanak tanıyan özel düzenekler de oluşturulmuştur.

SABANCI UZAY EVİ

Bilim Deney Merkezi ile eş zamanlı olarak Eskişehir’e kazandırılan Sabancı Uzay Evi, Eskişehirlilere ve Eskişehir’e gelen turist gruplarına, uzayın büyülü dünyasını izleme ve öğrenme fırsatı veriyor. İleri teknolojik donanımı Sabancı Vakfı ve ÇİMSA’nın katkılarıyla sağlanan Uzay Evi NASA, Avrupa Uzay Ajansı gibi uluslararası kurumlardan eş zamanlı olarak aldığı görüntü ve bilgileri son teknoloji ürünü görüntü sistemler aracılığıyla ziyaretçilere sunuyor. Uzay Evi’nin 360 derecelik kubbesi evrene, uzaya, galaksilere, yıldızlara, dünya ve gezegenlere canlı bir seyahat deneyimi yaşatıyor. İnteraktif sunumlar ve gösterimlerin yapıldığı Sabancı Uzay Evi’nde balıkgözü lensler ile donatılan ve 16 megapiksellik görüntü elde edilebilen yüksek çözünürlükte projeksiyonlar bulunuyor.

BİLİM DENEY MERKEZİ

Büyükşehir Belediyesi’nin geleceğimiz olan çocuklar için hayata geçirdiği projelerden olan Bilim-Deney Merkezi, ilköğretim çağındaki öğrencilerin bilim ile tanışmalarını sağlıyor. Çocuklara bilimi sevdiren ve ezberci eğitim anlayışını yıkan merkez, uygulamalı bilim eğitimiyle bilimin sonsuz dünyasının kapılarını çocuklarımıza açıyor. Bilim Deney Merkezi, Eskişehir’deki ilköğretim ve lise çağındaki çocukların çeşitli bilimsel deneyleri gerçek ortamlarında yapabilmelerine olanak tanıyarak, öğrencilerin derslerine de katkı sağlıyor. Merkezde ayrıca, yetişkinler için de düzenlenen tur programlarıyla bilimin heyecanlı dünyası çocukların olduğu kadar büyüklerin de eğlenceli ve öğretici zaman geçirmelerini sağlıyor.

JAPON BAHÇESİ

2010 Türkiye’de Japonya Yılı etkinlikleri kapsamında Japon peyzaj mimarları tarafından tasarlanan ve Türkiye’nin en büyük Japon Bahçesi, Bilim Kültür ve Sanat Parkı’nın dikkat çeken köşelerinden biridir.

BÜYÜK PARK

Büyük Park Gazi Yakup Satar Caddesi üzerinde yer almaktadır. Yaklaşık 70 bin metrekarelik alana yayılan park, Eskişehir’in en önemli değerlerinin başında gelen Yunus Emre’nin temsili makamı ile büyük bir heykeline ev sahipliği yapmaktadır. 

ŞEHR-İ AŞK ADASI

Şehrimizin sevgi ve aşk şehri olduğunu simgelemek için Porsuk çayı üzerinde oluşturulan adaya konulan kütüklere plakalarda sevdiğiniz kişinin ismini çakabilir ve sevginizi ölümsüzleştirmek için nikâh tazeleyebilirsiniz.

HEYKEL PARK

Tepebaşı Belediyesinin düzenlediği Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumları kapsamında 2001, 2002 ve 2003 yıllarında katılan sanatçılara ait 18 heykel, bu park içinde bulunmaktadır.

Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü girişi karşısındaki park içinde yer alan heykeller, ülkemizin sanatçılarının yanı sıra ABD, Güney Afrika, İsveç, İngiltere, İtalya, Küba, Litvanya, Polonya, Yunanistan gibi ülkelerin sanatçılarının da ürünlerini barındırıyor.

TOPRAK DEDE HAYRETTİN KARACA PARKI

Tepebaşı Belediyesi tarafından Çamlıca Mahallesi’nde hizmete açılan “Toprak Dede Hayrettin Karaca Parkı” 20 dekarlık alan üzerine kuruldu ve 2011 yılında hizmete girdi. Parkın yapımında tamamen doğal malzemeler kullanılırken, 150 tür bitki özenle parka yerleştirildi. Müziğin ritmine göre çalışan fıskiyeler, birbirine küçük derelerle bağlanan üç adet gölet, kafeler ve restoranlar, parka ayrı bir estetik katarken, parka yerleştirilen bitkiler ve ağaçlar ise özenle seçilen türlerden.

Bu park ayrıca, V. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu sırasından yapılan bazı heykellere de ev sahipliği yapıyor.

ŞELALE PARK

Çankaya Mahallesinde Odunpazarı bölgesi ve şehre hâkim bir noktada bulunan 38 bin m² alanda muhteşem bir Eskişehir manzarası eşliğinde vakit geçirilebilecek bir alandır. Şehir manzarasının dışında parkta bulunan 1.400 m²lik yapay şelale, yel değirmeni, Don Kişot ve Sanço Panço heykelleri Eskişehir’i gezmeye gelenler tarafından da, mutlaka fotoğraflanan mekânlar arasındadır. Parkta ayrıca çocuk oyun alanları, mini anfi tiyatro, Restaurant-cafe, çay bahçesi, yürüme yolları, seyir terası bulunmaktadır.

ŞEHRİ DERYA PARKI

2010-2012 yılları arasında yapılan çalışmalar ile Kanlıpınar Mevkii Ankara- Eskişehir Karayolu üzerinde bulunan ağaçlık alan ve gölet çevresi yeniden düzenlenerek kullanılabilir bir piknik alanına dönüştürülmüştür. Tamamı 1 milyon m²  olan bölgede yaklaşık 150 bin m² alanda düzenleme yapılarak ziyaretçilerin kullanımına sunulan park içerinde 120 bin m² yüzeyde bir gölet, küçük kanallar, yapay şelale, piknik alanları, mangal için bacalar, çocuk oyun alanları, oyun grupları, kamelyalar, yürüyüş alanları mevcuttur. Yürüyüş alanlarında Devlet Demiryollarından alınan eski travestler ile oluşturulan yürüyüş ve bağlantı merdivenleri Şehri Derya Parkında küçük bir detay olarak karşınıza çıkmaktadır. Gölet üzerinde küçük gezinti teknesi ile doğayla iç içe vakit geçirebilir, pikniğinizi yapabilir, oyun alanlarında stres atabilirsiniz.

ENGELSİZ PARK

Büyükdere Mahallesinde yaklaşık 5000 m² alanda bulunan parkta özellikle engelli vatandaşlar için engelsiz bir şekilde spor yapıp,  vakit geçirebilecekleri bir park oluşturulmuştur.

Park içerisinde engelsiz fitness aletleri, oturma birimleri, engelsiz çocuk oyun alanları, görme engelliler için hissedilebilir yürüme ve yönlendirme şeritleri, engelli rampaları, otistik çocuklar için bili küpleri, tüm çocuklar için rüzgâr flütü, abaküs ve park içerisinde dinlenebilecekleri oturma birimleri ile özel olarak tasarlanmıştır.

REGÜLATÖR PARK

Orhangazi Mahallesi Regülatör Mevkiinde bulunan mesire yeri Odunpazarı Belediyesi tarafından 2012 yılından itibaren yenilenerek piknik ve mesire yeri merkezine dönüştürülmüştür. Yaklaşık 30 bin m² piknik alanında, oturma alanları, çocuklara özel piknik üniteleri, oyun grupları, çocuk oyun bahçeleri ve diğer birimleriyle ziyaretçilerinin özellikle hafta sonu, şehrin gürültüsünden uzaklaşarak keyifli vakit geçirmelerini sağlamaktadır.

BADEMLİK

Odunpazarı semtinin üst kısımlarında yer alan Bademlik piknik alanı, kent merkezine yakınlığı dolayısıyla özellikle gençler tarafından tercih edilen bir piknik alanıdır. Bölge badem ağaçlarıyla kaplı olduğu için bu adla anılır. Bademlik’te, çay bahçeleri, yemek servisi de yapılan bir restoran bulunmaktadır. Eskişehir’e hakim bir noktada kurulmuş olan Bademlik piknik alanı aynı zamanda iyi bir seyir terasıdır.

HASIRCA

Eskişehir’e 30 km uzaklıkta bulunan piknik alanı, aynı zamanda Hasırca Çiftliği olarak da bilinir. Porsuk Barajı yakınlarındaki bu piknik alanında Kızılay’ın bir gençlik kampı bulunur. Çam ormanı içerisinde cilt hastalıklarına iyi gelen biri açık, diğeri kapalı iki kaplıcası vardır.

KALBURCU

Atatürk’ün sanatoryum yaptırmayı düşündüğü Kalburcu, orman mesire yeridir. Mihalıççık’ın kuzeyinde 5 km uzaklıktadır. Temiz havası ve bol oksijeni ile güzel bir dinlenme yeridir. Her yıl Haziranın 2. pazar günü Mihalıççıklılar Günü burada yapılmaktadır.

KARATAŞ

Şehir merkezine 20 km uzaklıktaki mesire alanı, Eskişehir-Sarıcakaya yolu üzerindedir. Boylu meşe ağaçlarıyla kaplıdır.

SAKARYA BAŞI

Sakarıbaşı, Sakarya Nehri’nin çıkış noktasıdır. Çifteler’de “Sakarıbaşı” olarak adlandırılan bölgede beş ayrı kaynak bulunur. Ana kaynak olarak Sakarıbaşı kaynağı, Gökgöz kaynağı, Kırkkız kaynağı, Ilıksu kaynağı, Göztaşı kaynağı birleşerek Türkiye’nin üçüncü büyük akarsuyunu oluşturur. 824 kmlik uzunluğu ile Sakarya Nehri, ilin kuzey ve doğu sınırlarını da çizer. Suları dört mevsim 19-20 ˚C sıcaklığa sahiptir. Sakarya Başı, balık yetiştirme istasyonları ve piknik alanları ile büyük ilgi görür.

ŞELALE

Kalabak Köyü yakınlarındaki orman içi dinlenme yeri, adını aldığı şelalesi ve karaçam, ardıç, çınar, akçaağaç, fındık, söğüt, alıç, kızılcık, böğürtlen, yabani gül, meşe, sarmaşık türlerinden oluşan zengin florasıyla güzel bir doğal görünüme sahiptir. İl merkezine 35 km uzaklıktadır.

MUSAÖZÜ

Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde merkeze 21 km uzaklıkta bir piknik alanıdır. DSİ Sulama Göleti’nin çevresinde oluşturulan dinlenme alanından günübirlik yararlanılabilir. Karaçam, meşe, söğüt ve ardıç türlerinden oluşan yeşil örtüsü ve olta balıkçılığın yapılabildiği göleti, dinlenme yerinin doğal değerleridir. Bir gölette sandal sefası sürmek isterseniz, bulunmaz bir yer.

ÇATACIK ORMANLARI

Sündiken Dağları’nın arasındaki bir yaylada, Mihalıççık-Eskişehir yolunda merkeze 93 km uzaklıkta yer alan Çatacık Ormanları’nda yeşilin her tonunu görebilirsiniz. Oksijen deposu olan burada geyik üretme çiftliği bulunuyor. Geyikleri görebilir, hatta görüntüleyebilirsiniz. Çatacık Ormanları, sarıçam zenginliğinin yanında birçok ağaç ve yabançiçeği türünü barındırıyor.