Ağaçlar ve Çiçekler

İNSAN DIŞINDAKİ CANLILAR VE BUNLARA BAĞLI UNSURLAR

AĞAÇLAR VE ÇİÇEKLER

MÖ 9.yy’da bölgeye yerleşen Frigler Dönemi’nde ormanlık bir alan olan Eskişehir ve çevresi, Friglerin bina yapımında, çekmece ve mobilya kakmacılığında yoğun olarak ilgilenmelerini ve ustalıkla kullanmalarını doğurmuştur. Ancak Erken Frig döneminden itibaren bölgedeki ormanlık alanların hızla yok edilmesi ki Roma döneminde Anadolu’da inşa edilen hamamların yakacağının büyük kısmını bu bölgedeki ormanlardan sağlaması, bölgenin iklimini olumsuz yönde etkilemiş ve erozyonu arttırmıştır. Ne var ki günümüzde Eskişehir ve çevresi halen mobilyacılık konusunda ülke genelinde bir üne sahiptir.

Bölge Frig Dönemi’ndeki kadar ormanlık bir alan sahip değildir. Ancak Sündiken Dağları’nın arasındaki bir yaylada, Mihalıççık-Eskişehir yolunda merkeze 93 km uzaklıkta yer alan Çatacık Ormanları’nda yeşilin her tonunu görebilirsiniz.

Eskişehir’in Çiçekleri

Eskişehir flora bakımından kıskanılacak bir zenginliğe sahiptir. İl sınırları içinde 2000’e yakın bitki türü doğal yayılış göstermektedir. Bu türlerden 220’den fazlası ülkemize özgüdür. Özellikle Sündiken ve Türkmen Dağları başta olmak üzere tüm dağ, step, ova, yayla ve ormanlarda yetişen bu türlerden 14’ü dünyada sadece Eskişehir’de yetişmektedir: Jülyen (Hesperis Turkmendaghensis), Peygamber Çiçeği (Centaurea Sericea), Kahkaha Çiçeği (Convolvulus Pulvuinatus), Alis (Alyssum Niveum), Çan Çiçeği (Tokurii), Beyaz Civan Perçemi(Achillea Ketenoglui), Sığır Kuyruğu (Verbascum Gypsicola), Dağ Çayı (Sideritis Gulendamiae), Taşçanta (Aethionema Dumanii), Çöven Otu (Gypsophila Osmangaziensis), Kantoron (Hypericum Sechmenii), Centaurea Nivea, Verbascum Eskisehirensis, Campanula Pamphylica Subsp.