Balıklar, Kuşlar, Köpekler

BALIKLAR, KUŞLAR, KÖPEKLER

Türkmen Dağı’nın Nadide Değeri KARA AKBABA

Boynunu çevreleyen geniş yakası ve vücudunu kaplayan uzun siyah tüyleriyle tıpkı orta çağ keşişlerini andıran ve bu nedenle de Latince olarak Aegypius monachus yani “Keşiş Akbabası” olarak isimlendirilen Kara Akbaba, Türkiye’ de dağılım gösteren 4 akbaba türünden biridir. Boyu 100-110 cm arasında değişmekte olan Kara Akbaba bireylerinin asıl ünü ise kanat açıklığı ile ilgilidir. Bir Kara Akbaba kanatlarını açtığı zaman bir kanadının ucu ile diğeri arasındaki mesafe 295 cm’ye kadar ulaşmaktadır. Bu rakamlar ile Avrupa’nın en büyük yırtıcı kuşu olma özelliğine sahiptir.

Kara Akbaba türünü dergilerde görebilir, televizyonda belgesellerde izleyebilir ya da hayvanat bahçelerinde ziyaret edebilirsiniz. Oysa Eskişehir’de şehir dışında üzerinizden geçen dev gölge bir Kara Akbabaya ait olabilir. Eğer iyi bir gözlemci iseniz ve biraz da şansınız var ise şehrin merkezinden biraz uzaklaştığınızda Kara Akbaba’yı dev kanatlarını açmış halde süzülürken görmeniz mümkündür. Çünkü bu türün Avrupa’ da en büyük varlığı İspanya’dan sonra Türkiye’de, Türkiye’ deki en büyük varlık ise, eldeki verilere göre Eskişehir’in kuzeybatı bölgesinde yer alan Türkmen Dağı’nda bulunmaktadır.

Üç Kıtanın Kuşlarının Konaklama Mekanı BALIKDAMI KUŞ CENNETİ

Sivrihisar’ın 40 km kadar güneyinde bulunan Balıkdamı Kuş Cenneti  Türkiye’nin en büyük sulak alanlarının başında gelmektedir. Çok küçük gölet ve büyük sazlıklardan oluşan bu sulak alan yaklaşık 30 bin dönümdür. Balıkdamı Kuş Cenneti, Asya’da yaşayan yabanıl su kuşları için batıdaki son durak özelliği de taşıyor. Türkiye’nin sayılı sulak alanlarından olan bu bölge, kuzey ve güney ülkeleri arasında mevsimlik göç eden kuşlar için de en önemli konaklama noktalarından biridir.

 

Avcılık

Eskişehir’i çevreleyen tepelerde ve ormanlık bölgelerde avcılık oldukça revaçtadır. Av açısından zengin olan birçok alan vardır. Bıldırcın, üveyik, orman çulluğu, saksağan, kınalı keklik, kaya kekliği, ekinkargası, yaban domuzu, sansar, yabani tavşan, geyik yaygın olarak bulunmaktadır. Sarıyer, Gökçekaya, Kunduzlar, Çatören, Porsuk, Aşağı Kartal, Yukarı Kartal, Mercan, Özden, Eryen gibi birçok barajda balık avcılığı yapılmaktadır.

Akbaş Çoban Köpeği

İçe çekik karınları, derin göğüs kafesleri, uzun bacakları ve kaslı vücutlarıyla oldukça çevik ve hızlı köpeklerdir. Sivrihisar’da yetiştirilen beyaz kürklü köpeklerin erkeği 40-60, dişileri 35-45 kg arasındadır.

Akbaş çoban köpeği safkan doğal bir ırktır. Akbaş iri cüsseli, atletik yapılı, dururken ve hareket hâlinde son derece güzel ve zariftir. Anadolu’da kullanılan en eski koruma köpeklerinden birisidir. Akbaş; çok zeki, cesur ve ailesine bağlı, Anadolu’ya özgü bir köpek ırkıdır. ABD’de en iyi “sürü bekçi köpeği” ödülü almıştır.