Proje Hakkında

 

Valiliğimiz tarafından Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı 2012 Turizm Tanıtım Mali Programı kapsamında yürütülen ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün ortak olduğu “Eskişehir İli Kültür Mirası Envanterinin Oluşturulması” projesi 26.06.2013 tarihinde başlamıştır.

Genel amacı, bölgedeki turizm imkanlarının etkin ve yenilikçi yöntemlerle tanıtılarak bölgenin cazibe merkezi haline getirilmesine katkı sağlamak olan projenin özel amacı ise Eskişehir ilinin kültürel mirasını ortaya çıkarmak, gelecek kuşaklara aktarmak, dijital ortamda kayıt altına almak, elde edilen bilgilerin kurulacak web sitesi aracılığıyla ulusal ve uluslar arası alanlarda kullanıma sunmaktır.

Proje kapsamında 3884 adet Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Kararı taraması yapılmış, 1673 anıt ve 507 sit fişi üzerindeki envanter fişleri düzenlenmiş, Eskişehir’e bağlı 14 ilçe ve bağlı köyler gezilerek 925 adet müze, arkeolojik alan ve tarihi alanlar fotoğraflandırılmıştır.

Projenin kapanış toplantısı 25.06.2014 tarihinde Eti Arkeoloji Müzesi Çok Amaçlı Salonunda Eskişehir Valisi Sayın Güngör Azim TUNA’nın katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir. Proje Koordinatörü Yurdal ÇETİNKAYA'nın proje tanıtımının ardından Valimiz Sayın Güngör Azim TUNA’nın proje değerlendirme konuşmalarıyla kapanış toplantısı sona ermiştir..

Tüm bilgi ve belgelerin yayınladığı www.eskisehirkulturenvanteri.gov.tr isimli web sitesi haziran 2014' te hizmete girmiştir.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Mali Destek Programları kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Eskişehir Valiliği'ne aittir.

Bu web sitesi Mali Destek Programları kapsamında Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir.